Početna strana > Hronika > BBC: Nemiri se šire arapskim svetom
Hronika

BBC: Nemiri se šire arapskim svetom

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 17. februar 2011.

U Bahreinu je ubijeno najmanje troje ljudi, a stotinak je povređeno. U sukobima policije i demonstranata u Libiji ubijene najmanje 4 osobe. Sukob protivnika i pristalica vlasti u Jemenu.

Naoružani odredi policije patroliraju ulicama glavnog rada Bahreina, Maname. Snage bezbednosti su tokom noći rasterale antivladine demonstrante sa centralnog gradskog trga koristeći suzavac i gumene metke. Najmanje tri osobe su ubijene, a više od stotinu je ranjeno.

Policijska vozila su opkolila Trg bisera u Manami, a na ulicama su raspoređeni i oklopni transporteri.

Portparol Ministarstva unutrašnjih poslova je, govoreći na televiziji, rekao da će vojska preduzeti sve neophodne mere kako bi osigurala bezbednost i upozorio građane da se drže podalje od centra grada.

Demonstranti u Bahreinu u protestima koji traju već tri dana zahtevaju demokratske reforme u većinski šiitskoj zemlji kojom vlada sunitski monarh.

Sukobi u Libiji

Policija se u sredu sukobila sa demonstrantima u najmanje dva libijska grada.

U nasilju na demonstracijama u Al Baidi, trećem po veličini gradu u zemlji, na istoku Libije, ubijeno je, prema nepotrvrđenim izveštajima, četvoro ljudi.

Aktivisti su preko društvenih mreža na internetu pozvali na nove masovne proteste i četvrtak nazvali "danom gneva".

Američka vlada je, posle demonstracija u Bengaziju u kojima je bilo i povređenih, pozvala libijsko rukovodstvo da izađe u susret "nadama i potrebama" svog naroda.

Libijska vlada za sada nije komentarisala te događaje.

Libijska državna televizija je izvestila da su pristalice vlade u utorak održale odvojene demonstracije u glavnom gradu Tripoliju, a prikazani su i snimci sa tih demonstracija.

Da li je Gadafi u opasnosti?

Muamer el Gadafi, zagonetni i autokratski lider zemljom upravlja maltene već četrdeset godina.

Mansur al Kihia, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu Teksas u San Antoniu, aktivista pokreta za ljudska prava i politički protivnik vlasti u Libiji koju je napustio pre više od trideset godina, tvrdi da su ocene po kojima je teško naći motivaciju za otpor Gadafiju kada je pukovnik zemlji doneo stabilnost a narodu korist od naftnih izvora, čista opsena:

"Stopa nezaposlenosti je veća od trideset odsto, rasprostranjeno je duboko siromaštvo. A ljudi to ne vide. Tvrdi se da Gadafi upravlja ogromnim naftnim bogatstvom, ali Libija od te nafte nema neke velike vajde. Hrana je skupa, plate su male a vlada i nestašica stanova. Beskućnici su, koliko prošlog meseca, izveli pravu invaziju na kuće i stanove koji su još bili u izgradnji. Da je Gadafi dobar za Libiju je čista iluzija. Zemlja je četrdeset godina patila i vreme je da se digne na noge i kaže - što je dosta, dosta je!".

Nemiri u Jemenu

Anti-vladini protesti su nastavljeni i u Jemenu. U glavnom gradu Sani došlo je do sukoba između demonstranata koji zahtevaju bolje uslove života i veće slobode i pristalica predsednika Ali Abdulaha Saleha.

Stotinak demonstranata okuplilo se na univerzitetu u Sani, a sukobi su izbili kada su oni pokušali da se probiju do glavnog trga.

U protestima tokom proteklih nekoliko nedelja, inspirisanim zbivanjima u Tunisu i Egiptu, učestvovalo je više hiljada ljudi.

Predsednik Saleh, koji je na vlasti više od tri decenije, obećao je da će se povući s položaja po isteku mandata, 2013. godine.

U Alžiru je Abdel-Hamid Mehri, jedan od osnivača nezavisne države, pozvao predsednika Butefliku da reaguje na nemire u arapskom svetu smenom svoje vlade.

Mehri je rekao da aktuelna vlada više nije u stanju da rešava izazove pred kojima se Alžir nalazi.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner